Rampalar belirli amaçlar hedeflenerek yapılan eğimli platformlardır. Yükseklik farkları inme zorluğu yaşatan kimselere kolaylık sağlamak için bazı yaşam alanlarında bulunması zorunludur. Görme engelliler, yürüme zorluğu yaşayanlar, tekerlekli sandalye kullananlar, bebek arabası taşıyan aileler için kolaylık sağlayan bu meyilli alanlar varılması istenen noktalara kolayca ulaşılmasına yardımcı olmaktadır. Yükseklik farkının yaşattığı zorluk rampalarla en aza indirgenmiştir. Kaldırımların özellikle başlangıç ve bitiş noktalarındaki kot farklarına, yaya geçitlerine, kamu veya hastane binalarına, iş yerlerine, yayalara ait yürüyüş alanlarına, parklara ve bahçelere, üst geçitlere rampa konularak, bu yaşam alanını kullananlara emniyetli ve güvenli geçiş sağlanmaktadır.

Rampa Yapımı Ve Mevzuat

Rampalar belirli bazı mevzuatlarla sınırlandırıldığından, uyulması gereken tüm kurallar bu tebliğe uygun olmak zorundadır. TS 12576 sayılı ”Şehir içi yollar- kaldırım ve yaya geçitlerinde ulaşılabilirlik için alınan önlemler ve işaretlemelerin tasarım kuralları standardı” tebliğ ile uyulması gereken kurallar belirlenmiştir. Baston ve tekerlekli sandalye kullananlar için kot farkı olan yerlerde bu rampalar güvenli ve rahat bir geçişi sağlamak için yapılmak zorundadır. 10 metreye kadar olan rampaların eğimi %8, 10 metreden daha uzun olanların ise % 6 olmalıdır. Dış mekanlardaki rampaların genişliği en az 100 cm olarak belirlenmiştir. İç mekanlarda ise mevzuata göre en az 90 cm. Genişliğinde rampalar öngörülmektedir. Kesintisiz olarak yapılan rampaların uzunluğu ise 9 metreyi geçmemelidir.

Belirli yüksekliği aşan rampalarda ise can güvenliğini sağlamak için tırabzan zorunluluğu getirilmiştir. Tüm bu kurallar yaşam alanlarının daha emniyetli ve kolay geçişe izin vermesini sağlamak için koyulmuştur. Rampalar için yüzey özellikleri de çok önemlidir. Kullanılan malzemenin sert, sağlam, az pürüzlü ve kaymaz özelliğe sahip olması güvenliği sağlamaktadır. Pürüz yüksekliği azami 20 mm Olarak belirlenmiştir. Islandığında kaymaması göz önüne alınacak en önemli özelliği olmalıdır. Eğer halı kullanılmışsa mutlaka zemine sabitlenmiş olması ise ikinci en önemli kuraldır. Yine TS 12576’ya göre görme engelliler için rampaların başlangıç ve bitiş noktalarında 150 santimlik düz alan bulunmalı ve kaplaması ise diğer yüzeyden farklı bir yapıya sahip olmalıdır.