Radarlı kapılar, fotosel sistemiyle çalışan ya da otomatik kapılar olarak da isimlendirilen kapılardır. Son yıllarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu kapılarda fotoseller kapı üstlerinde yerleştirilmektedir. Radarlı kapıların çalışma şekli, rezistansların tıpkı insan gözü gibi hareket algılama düzeneği olması, bu düzeneğin ışığı hissetmesiyle açıklanabilir. Bu şekilde kontrol düzeneği ile algılanan ışık ve hareket ile kapılar otomatik şekilde açılırlar.

Radarlı kapılardaki fotosel sisteminin çok geniş bir algılama bölgesi vardır. Fakat bu fotosel sistemi tüm ışıkları algıladıklarından kullanımını kolaylaştırmak adına yalnızca gerekli bölgeyi algılaması için kısıtlanmıştır. Bu kısıtlama, LDR isimli rezistansların siyah renkli tüplerin içerisine uygulanıp hassasiyeti düşürmesiyle yapılmaktadır.

Radarlı Kapıların Kullanım Alanları Nerelerdir?

Radarlı kapılar, güvenlik riski bulunmayan, giriş ve çıkışların temassız gerçekleşmesi istenilen, estetik kaygının yüksek olduğu ve insan trafiğinin çok fazla olduğu alanlarda kullanılmaktadır. Oteller, alışveriş merkezleri, marketler, hastaneler, eğlence merkezleri, havaalanları gibi açılıp kapanmanın hızlı olması gereken yerlerde kullanılır. Radarlı kapıların en iyi özelliği kullanıldığı yerlerde hiçbir uğraş gerektirmeden giriş ve çıkış yapmayı sağlamasıdır. Ayrıca kullanıldığı yerde ısı ve ses yalıtımına da katkı sağlıyor olması önemli özelliklerindendir. Bu özelliği ile enerji tasarrufuna da katkı sağlar. Kullanılacak binanın mimarisine uygun açılış şekline sahip farklı model seçenekleri mevcuttur.

Radarlı kapılar kullanıldıkları binalara işlevsellik kazandırıp estetik görünüm sağlarlar. Her yerde kullanımları kolaydır. Kullanıldıkları yere yaşam veren bir ya da iki kanatlı fotosel sistemli kapıların dar yerlerde kullanılabilmesi için katlanabilir kapılar tasarlanmıştır. Bunun yanında dar yerlerde geniş ve rahat geçişi sağlamaları için teleskopik kapılar tasarlanmıştır. Hijyenik yerlerde kullanılması için de hermetik kapılar tasarlanmıştır.

Radarlı Kapıların Montajı

Radarlı kapıların montajın yapılacağı yerde terazide olmasına dikkat edilerek montaj edilmesi önemli noktalardandır. Kapıların kanat boyları ölçülüp, kullanılacak modelin verilen ölçülere uygun radarlı kapı düzeneklerine boşluklar bırakılarak vidalanmalıdır. Verilen boşluklar yetersiz olursa kapı yere sıkışır ve hareket edemez, verilen boşluklar gereğinden fazla olursa kapı kanatlarının altında çok açıklık kalmış olur. Bu açıklıklardan giren rüzgâr kış aylarında ortam ısısının değişmesine sebep olur. Radarlı kapılar, uygulanacağı yerin boyutuna, mimarisine, konumuna uygun şekilde değişik tasarımlarda yapılıp kullanılmaktadır.