Asansör için kurulum yapılmadan önce asansör montajı yapılacak asansör boşluğunun yönetmelik ve proje kapsamında kontrolleri sağlanır. Güncel prosedürlere ve projeye uygunluğu mühendisler tarafından onay aldıktan sonra asansörün hareket edeceği boşluğun rölövesi yani kopyası alınır, asansör boşluğunun tamamen düzgün olup olmadığına bakılır ve asansör boşluğunun tam ölçüleri alınmış olur. Daha sonra müşterilerin beklentileri doğrultusunda bir fiyat belirlenir karşılıklı anlaştıktan sonra projenin yapımına başlanır. İlk önce ürün alınan ölçü ve isteklere göre ekiplerce atölyede üretilir. Üretimde asansör hareket mekanizması, kapı kasaları, kol yani kabin ve makine bölümü mevcuttur. Üretim tamamlandıktan sonra asansör montajının yapılacağı yere taşınır ve montaj işlemi başlar.

Kurulum Aşamaları

Her şeyden önce kurulum yapılacak olan asansör boşluğuna insanların düşmemesi için emniyete alarak iskele kurulur, hizalama işlemi yapılır ve asansörün aşağı ve yukarı hareket etmesini sağlayan hareket mekanizmasının kurulumu yapılır. Ardından asansör kapılarının kasa montajı yapılır ve makine dairesi montajına geçilir. Makine dairesinde motor, elektrik, kumanda panosu bağlantıları yapılır ve en son yolcu taşıma kabinin montajı yapılır. Kabin montajı bitikten sonra asansörü taşıyan halat, askı bağlantı sistemi kurulur. Emniyet sistemi için gerekli olan sabit voltaj seviyesini otomatik olarak koruyan regülatör bağlantısı yapılır. Daha sonra asansöre ait bütün elektriksel bağlantı işlemleri yapılır. Daha önce monte edilmiş kapı kasalarına kapı kanatları yerleştirilir usta kontrolü ile birlikte çok yavaş çalıştırılarak ince ayar yapılır.

Onaylanma ve Yeşil Etiket

Asansörün kurulum aşamaları bittikten sonra kontrol ve testleri detaylı bir şekilde yapılır. Yapılan testlerde olumsuz bir sonuçla karşılaşılmaz ise asansörün bakımı ve temizliği yapılır. Sonrasında A Tipi Muayene Kuruluşuna kurulumu yapılan asansörün denetimi için yetkili belge ve evraklarla başvuru yapılır ve randevu günü belirlenir denetim yapacağı güne kadar asansör kullanıma kapalı kalır. Randevu günü geldiğinde A Tipi Muayene Kuruluşu da gerekli testleri yapıp güvenli olduğuna dair yeşil etiket verirse kurulan asansöre onay alınmış olur. Alınan onay ile asansörün kurulduğu belediyeye asansör ruhsat işlemleri için başvuru yapılır. Belediyenin yetkili ekipleri tarafından asansör tekrar test edilir belediyeden de onay alındıktan sonra asansör ruhsat işlemleri tamamlanmış olur ve asansör kullanıma açılır. Asansörlerin her yıl yıllık bakımının düzenli ve standartlara uygun bir şekilde yapılması gerekir.