İç Mekan Tadilatları

İç mekan tadilatları, mimar desteği alınacak evlerin dekorasyonlarının belirlenmesinden önce yapılmalıdır. İstenilen bölge üzerinde gerçekleştirilecek olan tadilatlar bir mimar tarafından projelendirilerek yapılmaktadır. Bölge üzerinde yapılacak tadilatlar işlemlerden önce üç boyutlu projeler kullanılarak incelenmektedir. Şartların uygun olması sonucu belirlenen planlar uygulanmaktadır. İç mekanlarda tadilat yaptırılırken oluşacak maddiyattan kaçınmamalı ve eksik bir nokta olmamasına özen göstermelisiniz. Yarım kalmış tadilatlar ya da belirlenen temanın eksik halde bitirilmesi bölgeyi olduğundan daha da kötü gösterebilmektedir. Bunun için tadilat aşamasından önce projeler ve fiyat hakkında gerekli bilgiyi tam bir şekilde almanız gerekmektedir.

İç mekan tadilatları yapıldıktan sonra uzun süreler boyunca kullanılmaktadır. Bu nedenle uzun süre vakit geçireceğiniz ve uzun yıllar boyunca kullanacağınız alanın en iyi şekilde tadilat ve dekore edilmesi gerekmektedir. İç mekan tadilatı bitmiş olan evlerinizde uygun dekorasyon ürünlerini seçerek son dokunuşları yapabilirsiniz. Kişilerin zevklerini yansıtan ev dekorasyonlarında birçok tercih bulunmaktadır. İç mekan tadilatlarının ardından yapılan dekorasyonlar yapıldığı ortamın atmosferini son derece etkilemektedir. Tadilat işlemleri son derece sabır gerektiren ve hızlı karar verilmemesi gereken işlemlerdir. Tadilat aşamasından önce mevcut bütçeye uygun tadilat planı istenmeli fakat gerektiğinde kaliteli malzeme kullanımından kaçınmamanız gerekmektedir.

İç Mekan Tadilat Süreci Nasıldır?

İç mekan tadilatına ilk olarak planlama yapılmaktadır. Planlama ile işlem yapılacak bölge hakkında çeşitli fikirler ortaya atılarak en uygun fikir bulunmaya çalışılır. Tamamlanmış olan plan ve tasarılar üç boyutlu projelendirme yöntemi ile gözlemlenmekte ve uygun görülmesi halinde yıkım işlemlerine başlanmaktadır. Bölgede duvarların kaldırılması ya da yeni duvar oluşturulması kararı alınmışsa bu işlemler gerçekleştirilmektedir. Ya da yıkım işlemleri yok ise duvar kağıdı, parke gibi alanlar değiştirilmektedir. Yıkım gerçekleştirilen bölgede kurulması gereken tesisat vb. işler var ise bu aşamada bunlar da gerçekleştirilmektedir. Duvarların tamamlanmasının ardından uygun görülen renkte boyama işlemi yapılmaktadır. Uygun görülen duvarlarda ise duvar kağıtları kullanılmaktadır. Bu işlemlerden sonra döşeme ile ilgilenilmekte ve gerekli kusurlar giderilmektedir. Tüm alanlarının tadilatının bitirilmesinden sonra geriye dekorasyon aşaması kalmaktadır. Dekorasyon da iç mimar yardımı ile tamamlanabilecek olan diğer bir aşamadır.