Görme engelli bireylerin, toplum içerisinde yaşadığı pek çok sorun vardır. Görme engelli çözümleri üretirken, bu sorunların ele alınması ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Çözüme yönelik tasarlanan her yöntemde, görme engelli bireylerin hayatını kolaylaştırıcı, onları tehlikelerden koruyucu özellikte olması, rahat şekilde hareket ederek kolaylık ile iletişim kurabilmeleri, başkalarının yardımına ihtiyaç duymadan bireysel olarak diledikleri gibi yaşayabilmeleri ön planda tutulması gerekmektedir. Bu sebeple şehir planlamaları yaparken hem görme engelli bireylerin hem de diğer engellere sahip olan bireylerin yaşadıkları zorluklar unutulmamalıdır. Bu sayede görme engelli bireyler, toplum içinde daha rahat hareket edebilir, kendilerini daha rahat, özgüvenli ve güvende hissedebilirler.

Görme Engelli Bireylerin Yaşadıkları Zorluklara Yönelik Çözümler

Görme engelli çözümleri belirlenirken öncelik bu kişilerin sağlığı ve rahat hareket edebilmeleri olmalarıdır. Burada önemli olan görme engelli bireylerin yaşam alanlarını konforlu hale getirmektir. Bu sebeple görme engelli bireylere yönelik çözümler üretilirken bu detayların dikkate alınması gerekmektedir. Görme engelli bireylerin daha sağlık ve ergonomik bir yaşam sürmeleri için;

  • Görme engelli bireylerin konforlu bir şekilde hareket etmelerini sağlayan ev ve daire içlerinde çeşitli tadilatlar,
  • Çalışma ortamlarını kullanışlı hale getirebilecek ofis ve iş yeri tadilatları,
  • Ev içinde görme engellilerin olası kazalara karşı korunmasına yönelik mutfak tadilatları,
  • Banyo ve tuvaletlerde herhangi bir kaza yaşanmaması ve pratik kullanım için görme engelli çözümleri,
  • Ayrıca apartman içerisinde de rahat hareket etmeye yönelik asansör montaj ve bakım işleri,
  • Bina içi ve dışı için merdiven tip, kısa mesafe veya dikey tip olacak şekilde, en uygun kullanım şekline göre görme engelli asansör uygulamaları, yapılmalıdır.

Tüm bu yapı dekorasyon ve montaj işlemlerinin yanında, tasarımı gerçekleştirilen bu çözümlerde, herhangi bir aksaklık veya arıza yaşanması durumunda mutlaka onarımı ile ilgilenilmelidir. Sunulan hizmetin aksamaması için bu çözümlerin devamlı olarak kullanıma izin vermesi, görme engelli bireyler için oldukça önemlidir. Görme engelli bireylere yönelik çözümler gerçekleştirilirken bunların pratik kullanım sağlaması ve kişileri uğraştırmaması da oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Karmaşık bir düzenek şeklinde yapılan tasarımlar, hayatı kolaylaştırmaktan ziyade daha da zorluk çıkarabilmektedir.