Belirli işlerin gerçekleşmesi adına uygun bölgelere gerekli malzemelerin döşenmesi işlemine tesisat denmektedir. Tesisatın çeşitli kategorileri bulunmakla birlikte en çok tercih edilen türlerinden biri de sıhhi tesisattır. Sıhhi tesisat, yapılar için gerekli olan suyun çeşitli işlemlerden geçerek dağıtımını, pis sudan arındırılmasını ve yangın gibi durumlarda kullanılmasını sağlamaktadır. Ev, bina ve iş yeri gibi birçok alanda ihtiyaç duyduğumuz sıhhi tesisat, bizlere en büyük ihtiyacımız olan suyu sunmaktadır. Ev tipi sıhhi tesisat denildiğinde akla ilk olarak mutfak, wc, banyo, lavabo gibi alanlar gelmektedir. Günlük hayatımızda bu alanlara sıklıkla ihtiyaç duymakta ve günün önemli bir bölümünü de orada geçirmekteyiz.

Ev tipi sıhhi tesisat ve diğer tesisat türleri çok dikkatli bir şekilde yapılmalı ve malzeme kullanımından kaçınılmamalıdır. Hayatımızda oldukça önemli işlevi olan sıhhi tesisatlarda arıza meydana geldiğinde evin parke, mermer gibi birçok alanını olumsuz etkilemektedir.

Başarılı Bir Sıhhi Tesisat İçin Ne Gereklidir?

Ev tipi sıhhi tesisatlarda ve diğer alanlarda yapılan işlemlerin uzun ömürlü olması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Ev tipi sıhhi tesisat kurulumunda işlemler gerçekleştirilirken gerekli özenin ve dikkatin gösterilmesi gerekmektedir. Böylelikle ileride karşılaşılabilecek problemlerin önüne geçilebilir. Bazı durumlarda sıhhi tesisat için kaliteli ve sağlam malzeme kullanılsa dahi yanlış döşemeden kaynaklı problemler ortaya çıkabilmektedir. Yanlış döşemeler dışında tesisat kurulumunda dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise malzemelere zarar verilmemesidir. Döşeme sırasında malzemelerin hasar alması ve fark edilmemesi sonrasında büyük sorunları doğurabilmektedir. İyi bir hizmet almak istiyorsanız alanında bilgili ve deneyimli kişileri tercih etmeniz gerekmektedir.

Sıhhi tesisatın yapılmasının ardından kullanan kişilerin giderlere yabancı maddeleri atmaması ve kimyasal maddelerin direkt olarak gider borularına dökülmesinden kaçınmaları gerekmektedir. Bu durumlar tesisatlara büyük ölçüde zarar vermektedir. Çeşitli durumlardan sonra evlerinizin sıhhi tesisatlarında sızıntı ve kırılma gibi bir durumdan şüpheleniyor iseniz mutlaka bir tesisatçı ile görüşmeniz ve tamir ettirmeniz gerekmektedir. Bu gibi durumlarda sıhhi tesisatların değiştirilmesi ya da tamir edilmesi gerekebilmektedir. Bu sebeple sıhhi tesisat boruları kolay erişilebilir alanlara döşenmelidir.