Engelli Asansörleri

Engelli Asansörleri

Engelli bireylerin ev veya kurumsal alanlarda rahat hareket edebilmeleri, herhangi bir yükseltiyi çıkabilmeleri için yardım almaları gerekmeden, kolaylıkla kullanabilecekleri engelli asansörleri, oldukça kullanışlı ve gerekli araçlardır. Engellilere yönelik yapılan araştırmalar değerlendirildiğinde, bu kişilerin en önemli sorununun bir mimari sorunlar olduğu ve kişilerin bu sebeple problem yaşadığı görülmektedir. Ayrıca bu asansörler, evlerde, kamu kurumlarında veya özel şirketlerde, hasta veya yaşlı kişilerin de kullanımına imkan vermektedir. Bedensel engeli olan ve tekerlekli sandalye kullanması gereken kişiler, her yerde engelli asansörü bulunmadığı için birçok zorluk yaşamakta. Neredeyse her resmi ve özel kurumda engelli kişilere yönelik asansörlerin yapımının yaygınlaşması, bu kişilerin hayatlarını kolaylaştırmak açısından çok önemli bir yer kaplamaktadır.

Engelli Asansör Tipleri

Engelli asansörleri, farklı kullanım alanlarına göre farklı yapılarda olabilmektedir. İnşa edildiği alana göre türü değişen bu asansörler, her dekorasyona uygun olarak özelleştirilebilir özelliktedir. Başlıca engelli asansör tipleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Platform tipi asansörler,
  • Merdiven tipi asansörler,
  • Dikey tip asansörler,
  • Kısa mesafe asansörler.

Tekerlekli sandalye kullanmak zorunda olan kişilere kolaylık sağlayan platform tipi engelli asansörleri, yükselti farklarının olduğu yerlerde kullanıma uygundur. Ayrıca bu asansör tipi, iş hanları ve ofislerde, plazalarda, metro veya metrobüs gibi toplu taşıma istasyonlarında, köprüler ve alışveriş merkezlerinde tam uyumlu şekilde inşa edilebilir, kolaylıkla kullanılabilirler. Merdiven tipi engelli asansörleri, dönmeli ve dik merdivenlerde kullanılabilen ve oldukça kolaylık sağlayan asansörlerdir.

Engelli Asansörlerinin Faydaları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Engelli asansörleri, engelli kişilerin hareket kısıtlarını ortadan kaldırarak daha rahat olmalarını sağlamaktadır. En önemli faydasının bu olduğu söylenebilmektedir. Ayrıca bu asansörlerin yaygınlaştırılması ile engelli kişilerin sosyalleşmesi de daha rahat olmakta ve engelli bireylerin ev ortamından çıkarak farklı yerlerde bulunmaları kolaylaşmaktadır. Engelli kişilerin başkalarının yardımı olmaksızın hareket edebilmesine imkan veren engelli asansörlerinin yapımında, giriş çıkışların kolay olması, asansörün hızı ve sarsıntı durumunu da konforlu bir alan sağlanması açısından çok önemlidir. Engellilere yönelik asansörlerin düzenlemesi esnasında, bu konuya yalnızca endüstriyel anlamda değil bir sosyal sorumluluk olarak da bakmak gerekmektedir. Ancak bu şekilde bir plan izlendiğinde engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırıcı adımlar atılabilmektedir.