Braille Alfabesi, görme engelli bir birey olan Louis Braille tarafından bulunan, görme engellilerin okuma ve yazma alfabesidir. Bu alfabeye yönelik çeşitli uygulamalar geliştirilerek, görme engelli bireylerin hayatları kolaylaştırılmaktadır. Bu alfabe görme engelli bireylerin birçok bilgiye ulaşması için en önemli araçtır. Görme engelli kişiler ilkokul döneminde Braille Alfabesi’ ni öğrenmeye başlarlar. Tüm eğitim yaşantıları boyunca öğrenilen derslerde kullanılan ders kitapları bu alfabeye göre basılır. Böylece görme engelli bireyler, görme engeli olmayan bireylerin öğrendikleri tüm bilgilere ulaşma imkanı yakalamış olurlar.

Görme engelli bireylerin ev veya iş yerlerinde kendilerini daha rahat ve konforlu hissedebilmeleri için gittikleri herhangi bir kurumda sunulan imkanlara kolaylık ile ulaşmaları için braille alfabesi ile hazırlanmış kabartmalı krokiler hazırlanmaktadır. Bu sayede kişiler, diğer görme engelli çözümleri ile birlikte alfabenin de kolaylığını yaşamış olurlar. Ayrıca bu alfabe ile düzenlenmiş kapı isimlikleri, bulunulan yerdeki tuvaletlerin kadın ve erkek olarak ayrımının yapılması için kabartmalı tabelalara da ulaşmak mümkündür. Bunların yanı sıra braille alfabesi ile, asansör kullanma talimatı, kat planları, hastaneler için bulunulan bölgenin kabartmalı planı, çeşitli yönlendirme sistemleri gibi görme engelli bireylerin hayatını kolaylaştıracak çeşitli uygulamalar da gerçekleştirilmektedir. Olası bir kaza durumunun yaşanmaması için brail alfabesinin kullanıldığı merdiven küpeştelikleri de oldukça faydalı uygulamalardandır.

Braille Alfabesi Sistemi Nasıldır?

Alfabede bulunan her Braille karakteri, 2 sütun ve 3 satırdan ve dikdörtgen düzen içinde şekillenmiş toplamda 6 noktadan oluşur. Bu noktalardan elde edilen toplam 64 kombinasyon ile harfler ve rakamlar ortaya çıkmaktadır. Her harfteki bazı noktalar diğerlerinden daha baskın şekilde oluşturulmaktadır. Bu sayede görme engelli bireyler dokunma duyusu ile bu harfleri ayırt etmektedir. 64 ayrı seçenek sunan Braille Alfabesi, çeşitli matematik terimleri ve müzik sembolleri için kullanılan bazı işaretleri de kapsayabilir. 6  nokta sistemi içerisinde oluşturulan alfabenin her bir şekli, ayrı bir harf, rakam veya sembole denk gelmektedir. Ayrıca çeşitli hızlı okuma teknikleri de söz konusudur. Her bir dil için kullanılan bazı farklı harflere göre bu alfabenin özelleştirilmesi gerekmektedir.