Yaşam alanlarımızın önemli  bir parçası olan binalar, zaman içerisinde yenilenmeye ve hasar gören bölgelerin onarılmasına ihtiyaç duyarlar. Bu alanda yapılacak olan ön araştırma sonrasında binanın tadilat işlemleri programlanır. Bina Yenileme sürecinde uygulanması gereken bir takım işlemler bulunmaktadır:

Planlama

Tüm tadilat işlemleri öncesinde binanın genel değerlendirilmesi ve ön araştırmanın yapılmasının      ardından görevli olan uzman personel tarafından yapılacak işlemler planlanır. Planlanan projenin uygulamaya konulması için gerekli olan işlemler başlatılır. Uygulama öncesinde oluşabilecek olan tüm önemler alınır. Bina Yenileme sürecinde gerekli olacak mali planın hazırlanmasıyla uygulamaya başlanır.

Cephe ve Çatı Yenileme

Binanın içinde yer alan tadilat işlemlerinden önce dış cephenin yenilenmesi ve onarılması bitirilir. Dış cephe ile ilgili çalışmalar yapılır, ardından çatının onarılması ve yenilenmesi sağlanır.

Yıkma Süreci

Binanın gerekli  görülen yerlerinde hazırlanan plan doğrultusunda yıkılması gereken yerler yıkılır. Özellikle depreme uygun olmayan ve hasar almış olan bölgeler varsa kontrolü sağlanır.

Kapı Onarılması

Bina yenileme sürecinde eskiyen kapılar ve hasarlı olduğu düşünülen pencereler yenilenir.

Asansör Kontrol

Bina içerisinde yer alan ve sürekli kullanılan asansörlerin bakımı ve onarımı gerçekleştirilir. Bozuk ya da hasarlı olan materyaller yenileri ile değiştirilir.

Tesisat İşlemleri

Binanın içerisinde bulunan tüm tesisat sistemleri gözden geçirilir. Bina Yenileme sürecinin bu aşamasında hasarlı olan sistemlerin onarımı gerçekleştikten sonra, değişmesi gereken tüm tesisat sistemleri değiştirilir.

Bina Deposu

Bina içerisinde boş olarak bulunan ve depolama amacı ile kullanılan yerler gerekli görüldüğü takdirde uygun bir planlama ile temizlenir ve hasarlı yapılar onarılır.

Bina İçi Aksesuarlar

Planlanan programa göre istenildiği takdirde bina içerisine yeni düzenekler eklenebilir. Posta kutuları, zil değişimleri gibi süreçleri kapsayan bu işlem ile birlikte dekor kısmı başlatılmış olur.

Zemin Döşemesi

Bu aşama ile birlikte zeminin yenilenmesinin sağlanmasının ardından döşeme süreci başlar. Zeminin uygun görülen materyalle kaplanması sağlanır.

Boyama

Binanın tüm dış yüzeyinde planlanan boyama çalışmaları başlatılır. Binanın yapısın ve büyüklüğüne bağlı olarak bu süreç değişmektedir. Binanın dış yüzeyi boyandıktan sonra iç mekandaki boyama süreci de bitirilerek proje tamamlanır.

Süreç Kontrolü

Yapılan tüm işlemler sonrasında oluşmuş olabilecek hatalara karşı, binanın son kontrolleri yapılır. Bütün işlemlerin ardından uzman personeller tarafından onay alınması sağlanır.