Araç ya da personel giriş ve çıkışlarını kontrol edebilmek amacıyla çeşitli alanlarda bina girişlerinde kontrol oluşturmak ve araç parklarını engellemek amacıyla kullanılan  bariyer sistemleri günümüzde tüm toplu yaşam alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Çeşitli alanlarda giriş ve çıkışları kontrol edebilmek amacıyla oluşturulan bariyer sistemleri genel itibari ile çeşitlere ayrılmaktadır.

Otomatik Kollu Bariyer

Otomatik bir şekilde faaliyet gösteren otopark bariyer sistemleri, elektrik motorlu bir kol mekanizmasının bağlı bulunduğu yazılımın kollu bariyer mekanizması içerisinde konumlanan mikroçipe gönderilen komutlar aracılığı ile çalışan sistemdir. Geliştirilmiş kontrol elektronik aracılığı ile uzaktan bir şekilde kumanda edilebilen, buton konsolu kart okuyucu veya manyetik ya da her çeşit geçiş kontrol sistemi ile kontrol edilme özelliği taşımaktadır. Araç geçtikten sonra otomatik bir şekilde kendiliğinden kapanma özelliği ile zamana göre ayarlanmış bir uygulamadır. Ayrıca elektrik kesintileri meydana geldiğinde bariyer kolu manuel bir şekilde çalışabilir.

Mantar Bariyer

Sıkı güvenlik tedbirlerinin uygulanması gerektiği alanlarda kullanımı gerçekleştirilen mantar bariyer uygulamaları, yaygın bir şekilde alışveriş merkezlerinde, tesis ya da bina girişlerinde kullanılan uygulamalardır. Mantar bariyerler daha çok pnömatik ve hidrolik mantar bariyer olmak üzere iki başlık altında incelenmektedir. Bu bariyer uygulamaları daha çok uzaktan kumanda edilebilen, plakaların okunması ya da kartlı geçiş sistemine olanak tanıması gibi özellikleri barındırmaktadır.

Road Blocker

Üst düzey güvenlik önlemlerinin alınması gereken alışveriş merkezlerinde, kamu kuruluşlarında, diplomatik binalar ve benzeri alanların çevrelerinde üst geçiş güvenliği ve kontrolün sağlanması açısından özel bir şekilde tasarlanmıştır. Bu bariyer sistemleri, yalnızca araç çarpmaları gibi durumlara dayanıklı bir kasa olarak tasarlanmamış aynı zamanda bu sistemle beraber bütün aksamlar ve mekanizmalar içerisinde gerçekleşebilecek herhangi bir saldırıya karşı güçlendirilmiştir. Hidrolik çalışma sistemleri aracılığı ile çalışan road blocker sistemi en yoğun yerlerde bile kesintisiz bir şekilde faaliyet gösterebilmektedir.

Bariyer Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Bariyer sistemleri uygulamalarının kazandırmış oldukları en önemli avantajlardan birisi, özellikle de güvenlik gereksinimi duyulan alanlarda insan ya da araç giriş çıkışlarının belirlenmesi, plaka okunması, kontrol edilmesi gibi avantajları sağlamasıdır. İkinci bir avantaj ise daha çok uzaktan kontrol edilme mekanizmaları aracılığı ile kolay kurulum ya da kolay kontrol etme avantajı sağlamasıdır.