Elektromekanik asansörler çok çeşitli mekanik ve elektronik cihazlara sahiptir. Güvenilirlik seviyeleri, genel sistem ve bu cihazların güvenilirliği tarafından belirlenir. Asansörler herhangi bir nedenle arızalanırsa, onarılması, ayarlanması veya değiştirilmesi gerekir. Asansörlerdeki vinç kartelleri, halatlar, raylar, güvenlik kilitleri, fren bağlantıları ve motorlar gibi düzinelerce parça yağlanmalı, ayarlanmalı ve kontrol edilmelidir. Özellikle asansör trafiğinin çok yoğun olduğu okul, hastane, çok katlı konutlar ve işyerlerinde asansörlerin bakım ve onarımı daha dikkatli ve daha sık yapılmalıdır. Kaliteli ve sürekli çalışabilen asansöre sahip olabilmek için asansör bakımını yapacak olan firmanın ve çalışanlarının yetki belgesi olmalıdır çünkü iyi bir organizasyon, en az iyi malzeme ve iyi montaj kadar önemlidir. Uygulanacak bakım insanlar ve yükler için kullanılan asansörlerin sürekli olarak kullanılabilir olmasını sağlayıp, kayıpların minimuma indirilmesini sağlayacaktır.

Bakımın Amacı

İyi bir bakımın standartları, asansör sisteminin temizlenmesi, yağlanması, ayarlanması, incelenmesi ve arızaların yada oluşabilecek arızaların giderilmesidir. Bu, bir bütünlüğü oluşturan öğelerin gerekli durumunun sürdürülebildiği, yeniden kullanılabildiği, belirlenebildiği ve gerçek durum olarak değerlendirilebildiği bir önlemler topluluğudur. Asansörler herhangi bir nedenle arızalanırsa, onarılması, ayarlanması veya değiştirilmesi gerekir. Uygulanacak bakım insanlar ve yükler için kullanılan asansörlerin sürekli olarak kullanılabilir olmasını sağlayıp, kayıpların minimuma indirilmesini sağlar.

Bakımın amacı, arızaları veya hataları önlemek ve işletme kayıplarını en aza indirmek için düzenli, verimli ve güvenli bir şekilde çalıştırarak cihazların güvenilirliğini en üst seviyede tutmaktır. Standartlarda düzenli olarak yapılması gereken önleyici ve planlı bakım yöntemidir. Günümüz teknolojisindeki ileri gelişmelere paralel olarak geliştirilen önleyici ve planlı bakım yöntemi de giderek yaygınlaşmaktadır. Bakım her türlü tasarrufun sağlanması açısından oldukça önemlidir.

Önleyici ve Planlı Bakım

Planlı ve önleyici bakım, personelin ve ekipmanın düzgün ve düzgün çalışmasını sağlamak için tasarlanmış bir bakım yöntemidir. Uygulanacak önleyici ve planlı bakım insanlar ve yükler için kullanılan asansörlerin sürekli olarak kullanılabilir olmasını sağlayıp, kayıpların minimuma indirilmesini sağlar. Yaşanabilecek hasarın daha az maliyetle giderilebilmesi için periyodik bakımlar düzenli olarak yapılmalıdır.